PILINHA: {__webCacheId=filmBasicInfo_pl_PL, __webCacheKey=334999}
6,8 114 398
ocen
6,8 10 1 114398
4,8 15
ocen krytyków
Warcraft: Początek
powrót do forum filmu Warcraft: Początek

Jestem graczem Warcrafta od ponad 15 lat, lore znam prawie na wylot...i myślę, że ciężko ocenić ten film, kiedy jest tak bardzo pocięty, wszak zabrali ok. 40 minut materiału. W sumie zaczynam powoli rozumieć, dlaczego krytycy tak pojechali po filmie. Dla kogoś, kto nie miał do czynienia z Warcraftem, może być pozostawionych zbyt dużo niewiadomych. Skąd widz nieznający Warcrafta ma wiedzieć, że Gul'dan wysysa życie z Draenei przy otwarciu portalu, albo kim jest kobieta (Draenei) rozmawiająca z Garoną? Nazwa tej rasy nawet nie pada w filmie. O Sargerasie też nie raczyli wspomnieć, w sumie to już nie wiadomo, czy Medivh w ogóle był przez niego opętany, bo o Aegwynn też nie ma ani słowa. Skąd wziął się Medivh, dlaczego mieszka samotnie w wieży, jak nazywa się pierwotny świat orków i dlaczego w ogóle uległ zniszczeniu? M. in takie pytania mogą się rodzić w głowach widzów nie grających w Warcrafta. I to jest największy minus tego filmu - upchali za dużo materiału w trochę ponad 2 godziny. Szkoda mi reżysera i całej ekipy pracującej przy filmie, bo Legendary nieźle ich, brzydko mówiąc, wydymało. Na szczęście pod koniec roku ma wyjść rozszerzona wersja.

Ale co mnie najbardziej rozczarowało, to idiotyczne zmiany w scenariuszu względem oryginału. I wcale nie chodzi mi o sposób śmierci Durotana i Draki, a np. o zepsucie postaci Orgrima. Serio? W książce (prequel filmu) byli jak bracia, a tutaj Orgrim zdradza swój klan i wodza, bo nie ufa ludziom? Nawet po pojedynku z Gul'danem, Orgrim tak po prostu na środku pustego obozowiska zostawia ciało swojego przyjaciela, zabiera jego kieł i odchodzi... Druga sprawa, która spowodowała u mnie facepalm, to Wrynn każący Garonie go zasztyletować. Ja rozumiem, że gdyby tego nie zrobił, to żadne z nich nie uszłoby z życiem, ale, no kurczę... Liczyłem na szokujący zwrot akcji jak w "Ostatnim Strażniku", gdzie Garona okazuje się być podwójnym agentem i z zaskoczenia morduje króla, a w filmie było to po prostu żenujące i odebrało całą dramaturgię. Szkoda, że film nie skończył się zniszczeniem Stormwindu. No i przydałaby się też scena po napisach z Medivhem. Fajnie, że częściowo pokazali jak Blackmoore odnajduje Thralla (ale tego oczywiście "zwykły" widz też nie wie :D).


ocenił(a) film na 7
Puchy11

Zgadzam się na ten film czekałem wiele lat oglądając kilkakrotnie cinematic każdego dodatku do wow-a i zastanawiając się jak dobrze będzie wyglądał film jeśli kiedyś go wydadzą. Kiedy przeczytałem że mają nakręcić trylogie miałem nadzieję na 1 film 1 część warcrafta ale teraz przypuszczam że wszystkie 3 filmy będą kręcić się wokół 2 części warcrafta przed trójeczką a tym bardziej dodatkiem the frozen throne. Orgrim nie pokazał dostatecznie jaj gdzie śmierć rady cienia i zrobienie sobie z gul dana pieska? Gdzie spalenie stormwind dlaczego garona nie zastrzyletowała vryna w jego sali tronowej? Film pozmieniał fabułę ale mimo to niektóre wątki np. uratowanie medivha zamiast przebicie go mieczem przez lothara wydaje mi się logicznie bo w 3 medivh po prostu jest prawda? Z tego co pamiętam pierwsza faza batali poszła po myśli ludzi dopiero potem mieli przekichane tutaj od początku mieli po tyłku i nie wygrali żadnej bitwy mimo heroicznego wysiłku armi znad dark portalu . Wychodząc z kina dałbym sobie głowę urwać za to że na którymś z trailerów widziałem jakby oblężenie stormwind i kransoluda strzelającego zza barykady do orków ale teraz sobie przewertowałem trailery i chyba mi się coś przyśniło mimo to brak oblężenia stormwind dla mnie to przynajmniej pół oczka mniej dla filmu a jezeli dobrze by poszło to nawet całe oczko.

ocenił(a) film na 9
maupajoke

Od początku było wiadomo, że do oblężenia nie dojdzie w tym filmie, przynajmniej ja tak wywnioskowałem ze spotów i trailerów. To z pewnością zostawią na drugi film.
Ludzie przegrywali, bo niemal całą swoją nadzieję pokładali w Strażniku który wystawił ich tyłkiem do wiatru. A zalążki Sojuszu nie wystarczyły żeby obronić królestwa.
Zgadzam się z Tobą, że chyba rozbiją trylogię gier. Co najmniej 2 filmy na jedną część gry. Oby tylko były dłuższe niż dwie godziny.

ocenił(a) film na 9
maupajoke

Zmieniono fabule ostro na potrzeby filmu :) Moim zdaniem do ataku na stormwind dojdzie dopiero w czesci drugiej i obrona bedzie dowodzil Lothar, a nie krol Llane tak jak to bylo w grze. A propos Garony to przeciez postac pozytywna jest, a i tak "nieformalnie" zdradzila :)

ocenił(a) film na 9
Puchy11

Co do Twoich zastrzeżeń. Ja byłbmy właśnie bardzo rozczarowany gdyby Garona od tak zabiła króla. Przez film była kreowana na postać pozytywną, budzącą sympatię nie tylko wśród ludzi ale i widza. A tu nagle bez wyjaśnienia kosa w szyje. Gdyby w filmie była przedstawiona jako podwójny agent, to wtedy się zgodzę.
Postać Orgrima chyba najbardziej utraciła na krótkim czasie filmu, tu trzeba przyznać rację. Choć zabieranie ciała przyjaciela imo nie miało sensu. Zdrada też nie, bo skazał jego i praktycznie cały klan na śmierć. Może w wersji reżyserskiej wątek Orgrima zostanie przedstawiony lepiej niż obecnie.
Wyjaśnianie widzom kto to jest Draenei też nie miało sensu bo pokazywania ich konflikt z Orkami, a sama nazwa nic im nie powie. O wysysaniu życia z ofiar żeby otworzyć portal było mówione, na początku chyba też.
Film moim zdaniem bardzo fajny. Mimo obaw bardzo dobrze się bawiłem

Puchy11

Zgoda. Fajne widowisko, ale gdy ktoś przeczytał ksiązki i do tego grał w World of Warcraft, to czegoś w tym filmie będzie mu na pewno brakować.

ocenił(a) film na 9
Pawel_Jasinski_01

Mi się film bardzo podobał, a raziła tylko ta zmiana z Orgrimem, Gul'dan zarządzający orkami oraz błyskawiczne tempo prowadzenia fabuły.

Książki czytałem, ograłem wzdłuż i wszerz wszystkie Warcrafty, czyli 1, 2 i 3. Na WoWa mam odruch wymiotny :) Choć trochę śledziłem co tam się działo.

Nerdowska ciekawostka: Garona będąca pół-orkiem pół-człowiekiem jest zgodna z fabułą Warcrafta 1 (nie było wtedy rasy dranei), tak samo jak śmierć Medivha.

Pobierz aplikację Filmwebu!

Odkryj świat filmu w zasięgu Twojej ręki! Oglądaj, oceniaj i dziel się swoimi ulubionymi produkcjami z przyjaciółmi.
phones