PILINHA: {__webCacheId=filmBasicInfo_pl_PL, __webCacheKey=40305}
7,8 313
ocen
7,8 10 1 313
Wizyta starszej pani
powrót do forum filmu Wizyta starszej pani

Do rodzinnego miasteczka przyjeżdża obrzydliwie bogata Karla Zachanassian. Mieszkańcy pogrążonego w biedzie i zapomnieniu miasteczka liczą na jej finansowe wsparcie. Karla godzi się dać milion miastu i milion do podziału dla mieszkańców... pod jednym warunkiem. Domaga się sprawiedliwości.
Historia jest naprawdę niesamowita. Nie znałem do tej pory sztuki Friedricha Dürrenmatta, ale jak tylko będę miał okazję z chęcią ją obejrzę na scenie. Ponoć jakiś krytyk pisał „Twórcy dokonali pewnych przeróbek w stosunku do fabuły i postaci bohaterki, w dużym stopniu zrezygnowali z umowności i groteskowo-makabrycznej atmosfery scenicznego pierwowzoru, dodając w zamian realistycznie przedstawione szczegóły obyczajowe i wprowadzając zmiany w rysunku psychologicznym bohaterów”. Ciekaw jestem więc jak wygląda ta bardziej groteskowa postać Karli.
O czym jest wg mnie ten film? Ano pewnej smutnej prawdzie o ludziach i pieniądzach...
Czyż to nie zabawne, lub jak kto woli smutne, że jak mamy dużo pieniędzy, to chcemy za wszelka cenę odkupić to, czego odkupić się nie da? Straconą młodość? Zmarnowane życie? Kupić coś, czego kupować nie wolno, np. ludzkie życie, lub sprawiedliwość? A gdy pieniędzy nie mamy, jesteśmy gotowi sprzedać za nie to, czego sprzedawać nie wolno: przyjaźń, lojalność, uczciwość, ideały? Tak więc między skrajnie bogatymi i skrajnie biednymi bez problemu może dojść do szatańskich interesów.

Od strony realizacji film jest bezbłędny. Bardzo ładne czarno białe zdjęcia, świetny klimat i rewelacyjna gra Quinna i Bergman. Film widziałem niestety z dubbingiem (filmoteka narodowa), ale muszę przyznać, iż był on całkiem niezły. Jak najbardziej polecam zapoznać się z tym dziełem. Oglądało się świetnie.

kangur_msc_CM

Niestety jestes w bledzie. Glowna bohaterka ma na imie Claire nie Karla... Badziewne spolszczenie. Nie ma 49 lat. Akcja dzieje sie 45 lat po tym, jak jak wyjechala z miasteczka Güllen majac 18 lat. A Claire zaoferowala miastu miliard... Pol miliarda dla miasteczna a kolejne pol do podzialu miedzy mieszkancow. Ucze sie w niemczech a tk nasza lektura obowiazkowa wiec mam 100% pewnosci, ze nie pisze glupot

ocenił(a) film na 9
Idfk

Nie żadne spolszczenie, bo tak jest podane na imdb. Może i zmiana w stosunku do pierwowzoru, ale ja nie piszę o sztuce, tylko o filmie. Karla to chyba bardziej z niemieckiego (?) niż z polskiego tak swoją drogą. 49 lat miała Ingrid i wcale w filmie wyglądała, jakby niby miała mieć więcej. Zresztą w filmie tego nie sprecyzowano. Masz 100% pewności, co było w lekturze, czy w filmie? Nie dam sobie głowy uciąć, ile było kasy i czy padł wiek w filie, bo oglądałem dawno, ale na 100% bohaterka nie wyglądała jak starsza pani.

ocenił(a) film na 7
kangur_msc_CM

Przeczytałem Waszą dyskusję przed seansem, więc mogę się jakoś odnieść do tego, co napisaliście. Film obejrzałem online z polskimi napisami. Główna bohaterka ma na imię Karla, wraca do miasteczka po 20 latach [mowa jest o tym w 26min45sek filmu] (wyjechała mając 17). Ma zamiar zapłacić 2 miliony - 1 milion dla miasta i 1 mln do podziału dla mieszkańców [mowa o tym w 29min59sek filmu]. Pozdrawiam.

ocenił(a) film na 9
Kriss_11

Czyli dobrze pamiętałem. No a co do wieku - to w takim razie bohaterka miała 37 lat. Czyli w filmie zmieniono pewne fakty ze sztuki, a jakiś genialny polski tłumacz zachował tytuł polskiego tłumaczenia sztuki i wyszedł idiotyzm.

Pobierz aplikację Filmwebu!

Odkryj świat filmu w zasięgu Twojej ręki! Oglądaj, oceniaj i dziel się swoimi ulubionymi produkcjami z przyjaciółmi.
phones