PILINHA: {__webCacheId=filmBasicInfo_pl_PL, __webCacheKey=878161}

Rozdzielenie

Severance
8,4 29 385
ocen
8,4 10 1 29385
8,2 18
ocen krytyków
Rozdzielenie
powrót do forum serialu Rozdzielenie

Hej, jestem świeżo po skończeniu finałowego odcinka. Właśnie przeczytałam informacje, że 2 sezon będzie kontynuowany, co bardzo mnie cieszy, bo tak dobre produkcję niestety mają czasem problem niskiej popularności i zostają scancelowane.

Przede wszystkim chciałabym Was spytać o wrażenia o jakieś ewentualne teorie wobec tego, co jeszcze nie zostało wytłumaczone.
Ja tak od siebie powiem że:

1. Trochę martwi mnie ilość nieporuszonych/niewyjasnionych rzeczy. Rozumiem, że napięcie końcówki sezonu musiało zostać podniesione zwolnionym tempem fabuły, a cliffhanger też dobrze zrobił na wznowienie 2 sezonu. Jednak to, czego się obawiam, to że twórcy nieco stracą swój polot i świeżość pomysłu przy drugim sezonie. Widziałam już podobne produkcje które traciły część swojego je ne sais quoi, im dalej były kontynuowane.
2. Mimo wszystko przeciąganie catharsis bardzo mi się spodobało. Dzięki temu na samej końcówce naprawdę miałam ciary, a emocje bohaterów były moimi emocjami.
3. Najbardziej intrygują mnie "straszne liczby". W serialu jest już parę sporych tajemnic, ale ta jest, no właśnie, najbardziej tajemnicza. Bardzo ciekawi mnie co one reprezentują i liczę tutaj na jakieś smart rozwiązanie rodem z Black Mirror, a nie masło maślane w stylu "eee, no, testowali taka technologie, która wzbudza strach".
4. Nawiązując nieco do poprzedniego punktu, ciekawi mnie w ogóle czy świat biura jest światem rzeczywistym. Chyba dużo więcej sensu miałoby gdyby okazało się, że to taki "matrix". W biurze wszyskto jest dość absurdalne, korytarze, liczby, dziwnie wyglądająca stara technologia, a do tego baby goats rodem z jakiegoś narkotycznego tripa. Wydaje mi się, że twórcy faktycznie mogą pójść w ta stronę, chociaż tutaj widzę już loophole w postaci tego, że przecież nierozdzielni Milchick i Cobel normalnie się po tym biurze poruszali i wychodzili schodami. Podobnie alties pierwszego dnia wybiegali na klatkę schodową gdzie już byli swoimi "zewnętrznymi" wersjami. Nie jest to coś, czego nie dałoby się załatać dodatkowymi wyjaśnieniami, ale możliwe że jednak biuro jest realne. Ciekawi mnie bardzo, co o tym sądzicie.

Ogólnie rzecz biorąc, serial bardzo mi się podobał, szczególnie że względu na niezwykle trafne zadawanie filozoficznych pytań bez przesadnego roztkliwiania się. To serial o życiu, śmierci, świadomości i pytaniu o tym, czym jest "self", ale jednocześnie nie mamy wrażenia że słuchamu buddyjskiej rozprawy. Jest ciekawie, jest napięcie, jest rewolucja. Bardzo fajne i inspirujące dzieło, nawet jeśli zobaczyłabym w nim ciut więcej.

Bardzo liczę na kreatywność twórców, i że w 2 sezonie dostaniemy parę zgrabnych i sensownych rozwiązań tajemnic. No i oczywiście garść kolejnych filozoficznych refleksji.

ocenił(a) serial na 10
Alicja_Klara

Ja skłaniałbym się ku teorii, że zarząd Lumon Industries to rodzaj współczesnych wampirów lub może bardziej porywaczy ciał, których celem nadrzędnym jest zapewnienie sobie swoistej nieśmiertelności. Jednak to nie technologia klonowania ma im ją ofiarować, ale jakby „hodowanie” rozdzielonych pracowników i produkcja chipów jako nośnika / magazynu osobowości dawcy.
Świadczyć o tym mogą chociażby słowa, jakie Helly usłyszała od swojego ojca „Dziadek ceniłby sobie twoją decyzję. Kiedyś usiądziesz przy mnie podczas przekazania”. Przy czym nie jestem wcale taki pewny, czy chodzi li tylko o przekazanie firmy, a Helly, przeszła procedurę rozdzielenia wyłącznie po to, by udowodnić potencjalnym sceptykom, że technologia ta ma służyć dobru społeczeństwa. Podejrzewam też, że założyciel firmy, Kier Eagan może nie być tylko dziadkiem Helly, ale także jej ojcem, obecnym na imprezie firmowej i rozmawiającym z nią w finale sezonu.
Również Harmony Cobel moim zdaniem nie bez powodu zareagowała tak pozytywnie na wieść o udanej reintegracji osobowości Petey’a – powiedziała wtedy „możemy otwierać szampany”, czy coś w tym stylu. Moim zdaniem ona sama może być beneficjentką eksperymentu, który ma dać jej możliwość wiecznego życia – przeniesienia własnej osobowości do „skorupy” rozdzielonego pracownika Lumon. Stąd jej oddanie firmie graniczące z religijnym uniesieniem.
Zastanawiający jest też sposób komunikacji dyrekcji firmy (Cobel, Milchick) z tajemniczym zarządem – w głośniku na biurku Cobel słychać szumy i jakieś dziwne szepty, jakby z zaświatów. Być może Kier Eagan wcale nie umarł w 1939 i spoczywa w jakimś specjalnym sarkofagu, który podtrzymuje mu życie albo tylko jego jaźń jest przechowywana w formie danych w jakiejś serwerowni firmy?

ocenił(a) serial na 7
Alicja_Klara

Nie wiem czemu mają służyć te twoje zagraniczne wtręty ale na Boga, dziewucho! "je ne sais quoi", "cliffhanger"? Serio? Chciałaś wyjść na inteligentną czy oryginalną?

ocenił(a) serial na 6
Alicja_Klara

Serial przez 8 odcinków przynudza dając nam głównie filozoficzno-korporacyjna mieszankę. Jest kilka smaczków. Kilka tajemnic. Jest też 9ty odcinek który rozkręca akcje. Myślę że z tym serialem jest coś podobnego jak z The lost. Wszyscy oczekiwali wyjaśnienia tajemnic i niesamowitego zakończenia a dostali wielkie NIC. Jak scenarzyści za bardzo po popuszcza wodze fantazji to potem brakuje im sposobu żeby to wszystko logicznie pospinac.
A co do liczby.... To one nic nie oznaczają. To tylko sposób żeby dać tym ludziom jakieś zajęcie. Ta praca jest doświadczeniem na ludziach a nie pracą sama w sobie.

ocenił(a) serial na 9
Alicja_Klara

Obawiam się, że nawet jeśli ten serial dojdzie do kilku sezonów, ostatecznie zostawi wiele tajemnic, bo w dużej mierze bazuje na tym, że widz na bieżąco stara sobie po swojemu interpretować i twórcy raczej nie będą chcieli dać wszystkich odpowiedzi. To serial tajemnica, przywodzi na myśl "Rok 1984", ale nie jako remake, kopia dzieła Orwella dostosowana do współczesnych czasów, tylko coś zupełnie świeżego, coś, co w przyszłości może nawet dobić do poziomu tej wybitnej powieści. Zobaczymy, jak się rozwinie. Po pierwszym sezonie jest bardzo, bardzo obiecująco, o czym świadczy to, że po zakończeniu chciałoby się obejrzeć całość jeszcze raz.

ocenił(a) serial na 10
LukaszJarosz25

Mnie też się wydaje że nie rozwiążą tego super interesująco, przypuszczam, że sami nie wiedzieli pisząc scenariusz jak to ciągnąć.

ocenił(a) serial na 9
bogna_336

Nie, oni dobrze wiedzieli. To, że wszystkiego nie wyjaśniają, nie znaczy, że pisali scenariusz na chybił trafił. Wprost przeciwnie – napisać coś trzymającego na ekranie i na tyle tajemniczego, by można było wystosować kilka interpretacji, to jest wielka, wielka sztuka.

ocenił(a) serial na 9
Alicja_Klara

Wszystko by było fajnie jakby nie było w tym tekście tych wszystkich hulahopow looopuw d000pow itp. Chyba już język pl nie istnieje a niezrozumiałe brednie ale taki trend wszędzie. Nowoczesność/żałosność. A co do biura musiało istnieć. Bo by się nie powiesiła i nie miałaby śladów o które pytał ojciec. Ale fakt serial oryginalny jak seriale apple.

Alicja_Klara

Gdyby był to matrix typu wirtualna rzeczywistość/sen/animacja mózgu, to nie mogliby realnie używać przedmiotów, ani fizycznie ranić siebie nawzajem. A była zarowno próba samobójcza, jak i zablokowanie drzwi od cieciowni. Była nawet krótka wzmianka o tym, że jakaś dziewczyna zaszła w ciążę w firmie. Z drugiej strony, ten kumpel Marka latał w szlafroku po mieście z mapą, myśląc że jest w biurze… coś się tu kupy nie trzyma.
I nie rozumiem dlaczego wszystko takie nowoczesne, a pracują na jakimś Atarii, robią zdjęcia aparatem na klisze itd. Abstrakcja do kwadratu.
Wg mnie to zwykle króliki doswiadczalne, bo nawet ta siwa zajumała świeczkę zapachową, która należała do żony Marka, żeby sprawdzić czy zapach przywróci im wspomnienia w czasie wspólnej sesji terapeutycznej.

Alicja_Klara

Ad. 3 ja teraz jestem przekonana, że poprzez tropienie "strasznych" liczb oni torturują osoby z errorowymj chipami. Proces oczyszczania chipa z wrażeń trwa ok 3 mies i to oni odpowiadają jak długo dana osoba jest torturowana...

Pobierz aplikację Filmwebu!

Odkryj świat filmu w zasięgu Twojej ręki! Oglądaj, oceniaj i dziel się swoimi ulubionymi produkcjami z przyjaciółmi.
phones